Tipy na něco dobrého:

Časy kdy jsme se odbývali salátem a rohlíkem, abychom to potom zapili koktejlem ve "Sputniku" jsou už nenávratně pryč. Pojďte se teda podělit o svá rodinná tajemství s ostatními.

 
VCEGETARIANSKÁ SEKANÁ
Suroviny:
1 bal. mražené zeleniny zn. Dione "Polévková směs Exclusive"
2 vajíčka
1 menší cibule
1/2 rohlíku
koření "mletá masa"
strouhanka
olel
česnek
sůl, pepř

Postup:
Cibuli na oleji, přidáme mraženou směs, orestujeme. Necháme vychladnout. Dále postupujeme jako při přípravě klasické sekané. Nakrájíme rohlík, namočíme ve vodě, vymačkáme a přidáme k směsi. Osolíme, opepříme, přidáme vejce a dochutíme kořením podle vlastní chuti. Pokud je směs řídká, zahustíme strouhankou. Uděláme šišku a cca 20 min. pečeme.

Doporučuje:
Dědek
 
PÁRKY NA ČERNÉM PIVU
Suroviny:
Cibule, hořčice, láhev kečupu, láhev černého piva, pro drsňáky – feferonky a hlavně špekáčky – můžou být i jiné uzeniny, ale kvalitní špekáčky jsou jistota. Množství úmyslně neuvádím, ale pokud to nepřipravujete pro hladové brontosaury do Valtic, mělo by stačit něco okolo 20 špekáčků a čtyři cibule.

Postup:
Špekáčky oloupeme (nasáknou víc šťávy), podélně rozkrojíme (já vykrajují asi centimetrový plátek) a plníme hořčicí a na kolečka pokrájenou cibuli. Takto naplněné špekáčky naskládáme do pekáče, spolu s pokrájenými zbytky a cibuli, a necháme v troubě vysmahnout. Špekáčky pustí docela dost tuku. Mezi tím si připravíme nálev smícháním piva a kečupu a tento nalijeme do pekáče na špekáčky. Pečeme ještě asi půl hodiny, aby špekáčky řádně nasákly nálevem. Můžeme ihned podávat, ale nejlepší jsou druhý den po uležení.

Doporučuje:
Franta
A takto je převážím

 
SÝROVÉ ROHLÍČKY S ČESNEKEM
Suroviny:
Těsto: 500 g polohrubé mouky, 200 g Hery, 100 g strouhaného sýra, 1 kostička droždí (42 g), lžička soli, 1 vejce, 1 dcl mléka Náplň: 1 palička česneku, špetka soli, já je zkoušel plnit také nadrobno nakrájeným uzeným

Postup:
Na vále, nebo v míse, promícháme mouku se solí a strouhaným sýrem. Uprostřed uděláme důlek, do kterého rozklepneme vejce, nalijeme mléko a rozdrobíme droždí. Kolem dokola nakrájíme tuk. Ihned (nečekáme až droždí vzejde) zpracujeme v hladké těsto. Necháme minimálně 1/2 hodiny odpočinout. Rozdělíme na 6 dílů, každý díl rozválíme na kolečko a uděláme z něj 16 výsečí. Na každou dáme trochu utřeného česneku se solí a svineme do rohlíčku. Nenecháváme kynout, potřeme rozšlehaným vajíčkem, posypeme solí, mákem, sezamem, sýrem, atd. a hned pečeme. 96 rohlíčků = 2 plechy. Česneku padne nejméně 1 hlavička - čím více, tím lépe.
Rohlíčky jsem dělal i větší, aby se tam vešla náplň z uzeného, prostě jak se to povede. I tak jsou rohlíčky docela malé, a hlavně dobré.

Doporučuje:
Franta


 
CIBULOVÝ BŮČEK
Suroviny:
kousek Ivy nebo sádla (sádlo je lepší), 4 střední cibule, 1 střední sklenička kečupu, 1 lžička pepře, 1 lžička kari, 1 lžička soli, 1 malá hlávka zelí, 1 kg libového bůčku (protože se ale někomu ježí chlupy při pomyšlení že j tlustý bůček, je možno připravit např. z králíka, drůbeže - já zatím vždy použil bůček, tady v Rudné mají opravdu libový.

Postup:
2 cibule osmahneme "dosklovata", přidáme na nudličky nakrájený bůček a zprudka osmahneme. Přidáme sůl, pepř a kari. Vše dáme do pekáče, přidáme kečup, rozkrájenou zbývající cibuli, pokrájené zelí a promícháme. Pečeme přiklopené cca 1 hodinu. Můžeme konzumovat ihned s bramborem, rýží, chlebem i samotný, nebo s krbáky. Ale lepší je druhý den, kdy se koření pěkně rozleží.

Doporučuje:
Franta


 
KRBÁKY
Suroviny:
a 10 krbáků použijeme: 4 rohlíky, 4 středně velké brambory, 1 vejce, sůL.

Postup:
- rohlíky nakrájíme na plátky,
- syrové brambory oškrábeme a na jemném struhadle nastrouháme,
- vše promícháme s vajíčkem a osolíme
- uděláme kuličky velikosti asi pingpongového míčku,
- vhodíme do vroucí vody a vaříme 8 minut,
- cedníkem vyndáme,
- propícháme špejlí
Podáváme se zelím a masem, nebo pouze s osmaženou cibulkou.

Doporučuje:
Franta

 
MRKVOVÁ POLÉVKA
pro 4 osoby - levná, rychlá, super dobrá.
Suroviny:
Dvě střední mrkve, 1 kostka zeleninového bujonu, trochu másla, trochu oleje, 1 ks zakysaná smetana, hladká mouka, sůl, petrželová nať,opečený chléb.

Postup:
Očištěnou mrkev nastrouháme na jemném struhadle do hrnce. Přidáme trochu oleje a másla a orestujeme cca 5 min. Mezitím si uvaříme vodu ve varné konvici. Dále si rozkvedláme smetanu s moukou a vodou/studenou/. Teplou vodu nalejeme do hrnce s orestovanou mrkví, přidáme kostku bujonu/ pozor musí být zeleninový/ osolíme a cca 10 min. vaříme. Nakonec přidáme smetanu s moukou a cca 2 min. provaříme. Odstavíme a přidáme čerstvou nasekanou petrželku/nemusí být/ Podáváme s opečeným chlebem.

Doporučuje:
Dědek
 
MRKVOVÉ ŠÁTEČKY
vhodné pro diabetiky
Suroviny:
250 g mrkve, 250 g másla nebo zlatá haná, 350 g polohrubé mouky, 1 ks prdopeč, povidla, vajíčko na potření.

Postup:
Mrkev očistíme a nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme ostatní suroviny /mimo vajíčka/, uděláme těsto a na půl hodiny dáme do ledničky. Na plech dáme pečící papír, vezmeme polovinu těsta, vyválíme na vále cca 3 mm tloušťku, rádýlkem uděláme čtverečky, vložíme povidla, uděláme šáteček, vložíme na plech/papír/ a potřeme vajíčkem. Pečeme v troubě na cca 180 stupnů do zlatova. Z uvedeného množství jsou dva plechy cca 50-60 kusů podle toho, jak je děláme velké.
Ještě teplé můžeme pocukrovat.

Doporučuje:
Dědek
 
BLESKOVÝ JABLEČNÝ KOLÁČ
Suroviny:
3 vejce
2 hrnky nastrouhaných jablek (nahrubo)
2 hrnky polohrubé mouky
1/2 hrnku oleje
1 prášek do pečiva
1 hrnek krystalového cukru
mletá skořice dle chuti
1 hrnek nahrubo posekaných ořechů
1/4 hrnku rozinek namočených v rumu (když nejsou rozinky, tak aspoň ten rum
Postup:
Vše smícháme a nalijeme do vymaštěné a vysypané formy, já peču v dortové formě a staré keramické formě na bábovku (to když dělám dvojitou dávku). Pečeme při 190 stupních asi hodinu, někdy i déle.

Ještě poznámka k těm jabkům. Poprve jsem je srouhal, ale koláč nenakynul, pak jsem změnil taktiku a dělám to na struhadle pro hranolky, tak že jsou to spíš kostičky, které nepusti tolik šťávy a to je to pravé.
Doporučuje:
Franta

 
MALINOVÉ KOSTKY ZALITÉ ČERVENÝM ŽELÉ
Suroviny:
Těsto:
300g hladké mouky
1/2 kypřicího prášku
200g cukru krystal
1 vanilkový cukr
špetka citronové kůry
4 vejce
150ml oleje
150ml minerálky
olej a hrubá mouka na vymazání plechu

Náplň:
400g zakysané smetany
50g cukru krystal
500 ml smetany ke šlehání
1 balíček želatinového ztužovače
100ml vlažné vody

Ozdoba:
1kg mražených malin
4 lžíce cukru krystal
2 balíčky červeného želé Dr Oetker
2 lžíce cukru
500ml vody s malinovou šťávou
Postup:
1) Mouku smícháme s kypřícím práškem do pečiva, oběma cukry a s citronovou kůrou. Pomocé šlehače do suché směsi zapracujeme celé vejce, olej a minerálku. 2) Těsto nalijeme do velkého vymazaného a moukou vysypaného plechu s vyvýšeným okrajem a pečeme v dobře předehřáte troubě při 180°C asi 25 minut. 3)Zakysanou smetanu smícháme v misce s cukrem, přidáme ušlehanou smetanu a dle návodu připravíme želatinový ztužovač, který zamícháme do smetanového základu. Takto vzniklý krém rozetřeme pomocí stěrky na vychladlé těsto, rovnoměrně poklademe malinami, které jsme promíchali se 4 lžicemi cukru. 4) Dortové žele smícháme s cukrem a vodou a dle návodu připravíme. Celý moučník pak polijeme dortovým želé a necháme v lednici několik hodin tuhnout.

Posílám recept na buchtu s ovocem.Ňam ,ňam...Akorát želatinu bych příště dělala domácí. Ta "chemická" mi moc nechutná, tak jsem jí dala jen málo. (zbytek spapal koš)..Jinak jsem ochutnávala těsto, krém, šlehačku...a pak se divím, že nehubnu.Asi bych musela být někde na pustém ostrově, abych se pořád něčím neživila.
Doporučuje:
Jiřka